logo
logo

Projekt „Lecznicza magia ziół”

Miło nam jest poinformować, że Stowarzyszenie „Babki Zielarki” w dniu 8 sierpnia 2018 r. podpisało umowę o dofinansowanie projektu pn. „Lecznicza magia ziół”. Projekt ten możemy zrealizować dzięki Programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek”.

W ramach projektu w okresie VIII – XI 2018 r. zostaną przeprowadzone następujące działania:

  1. Spotkanie rekrutacyjne
  2. Cykl szkoleniowy
  3. Spotkanie podsumowujące realizację projektu

Projekt kierowany jest do 10-cio osobowej grupy mieszkańców wsi Blanki i osób pasjonujących się ziołolecznictwem. Uczestnikami projektu będzie 10-cio osobowa grupa kobiet i mężczyzn, osób w przedziale wiekowym 24lata - 60+.

Cykl szkoleniowy składać się będzie z 3 modułów:

I -Lecznicze surowce zielarskie,

II-Znane i zapomniane warzywa i ich walory dietetyczne,

III-Rośliny sadownicze źródłem cennych składników odżywczych.

Każdy z modułów poprowadzi inny trener-specjalista pracownik UWM Olsztyn. Szkolenia będą prowadzone w świetlicy wiejskiej w Blankach „Zielarska Chata”

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w projekcie!

II Festiwal Ziół w Blankach

„Zioło daje moc” – tym hasłem przywitał zebranych zespół Czerwony Tulipan na II Festiwalu Ziół, który odbył się w niedzielę, w zielarskiej wsi Blanki. Jest to kolejna impreza prężnie działającego Stowarzyszenia „Babki Zielarki” i bardzo aktywnej pani sołtys wsi – Lucji Kuczyńskiej.

O niezwykłej mocy ziół przekonywały wszystkich panie ze Stowarzyszenia „Babki Zielarki”. Podczas Festiwalu można było skosztować nalewki i syropy z miejscowych ziół i owoców, ciasteczka z kwiatami oraz zupę z pokrzyw.

Festyn ten nie odbyłby się gdyby nie wsparcie finansowe samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu można było zobaczyć na scenie tak wspaniały zespół, jakim jest „Czerwony Tulipan”.

Odbyły się także konkursy z nagrodami: konkurs na najładniejszy bukiet z polnych kwiatów, ziołowa micha, ziołowe lekarstwo i ziołowa nalewka.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Magiczna Noc Kupały

W sobotę, 17.06.2017r. nad jeziorem Blanki odbyła się „Magiczna Noc Kupały”.

To kolejna inicjatywa społeczna Stowarzyszenia „Babki Zielarki” w ramach projektu „Noc Kupały nad Jeziorem Blanki” współfinansowanego ze środków Gminy Lidzbark Warmiński w ramach otwartego konkursu ofert.

Podczas imprezy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” wraz z grupą teatralną „Tembr”, wykonali obrzędowe widowisko teatralno – taneczne. Oprócz tego odbył się pokaz lidzbarskich bębniarzy, puszczanie wianków na wodę, konkurs na rozpoznanie ziół. Nagrodzeni zostali Grzegorz Wiącek, Marta Damszel, Marcin Hir. Najładniejszy wianek prezentowała Hania Damszel oraz Jolanta Wiącek. Mistrzem grillowania został Franciszek Kilda z Warszawy.

Podczas imprezy miło nam było gościć delegację z zaprzyjaźnionej gminy Rhede z Niemiec.

Na zakończenie odbyła się wspólna biesiada, tańce i śpiewy przy ognisku, w których uczestniczyli zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Blanki ziołami pachnące

Nalewki z miejscowych ziół i owoców, ciasteczka owsiane, dyniowe, a dla odważnych paszteciki z serem feta i pokrzywą – to wszystko można było spróbować na Festiwalu Ziół w Blankach, który odbył się w minioną niedzielę 10 lipca 2016 r.

W niezwykłej mocy ziół i możliwości ich wykorzystania w kuchni i lecznictwie przekonywały wszystkich panie ze Stowarzyszenia „Babki Zielarki”.

Stoiska degustacyjne cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Oprócz ziołowych przekąsek, przybyli na Festiwalu goście mogli otrzymać pudełeczka z suszonymi ziołami m.in. lawendą, szałwią, melisą, podbiałem czy szyszkami chmielu.

Równolegle na scenie przez cały dzień odbywały się występy różnych artystów. Zaprezentowały się: Baby z Babińca, zespół wokalny Madzik z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku, Zespół pieśni i tańca Ignalin, Kapela Furman z Kraszewa, solistka Hania Damszel, zespól muzyczny z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku oraz Kapela ludowa Rogóżanie.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Noc Kupały

W czwartek, 23.06.2016 r. na przystani kajakowej w Łaniewie odbyła się Magiczna Noc Kupały.

To kolejna inicjatywa społeczna Stowarzyszenia „Razem dla Łaniewa”. Projekt dofinansowany został przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” w ramach programu „Charytatywnie – aktywnie spełniamy marzenia nie tylko nasze”.

Podczas imprezy Zespół Blask Reaktywacja, wykonał taniec przy ognisku w rytm muzyki etno w wykonaniu Bębniarzy z Lidzbarka Warmińskiego. Oprócz tego odbyła się gawęda Babki Zielarki z Blanek, występ Bardów z Bartoszyc, konkursy i zabawy: puszczanie wianków czy szukanie kwiatu paproci.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Wizyta delegacji niemieckiej z Gminy Rhede (Ems)

Po raz trzeci Gmina Lidzbark Warmiński gościła niemiecką delegację z partnerskiej Gminy Rhede (Ems) na czele z Burmistrzem Gerhardem Conens. W skład delegacji weszli także radni, przedstawiciel Rady Doradców Seniorów, rolnicy, właściciel firmy rolniczej oraz pełnomocnik ds. współpracy Powiatu Emsland.

Naleśniki z pokrzywą, żeberka w sosie brzoskwiniowym, szynka z dzika, karkówka ze śliwkami, nalewki „Babskie łzy” i „Babki zielarki”, wiśniówka oraz miętówka to niektóre tylko przysmaki jakie mogli spróbować niemieccy goście podczas prezentacji zielarskiej we wsi Blanki przygotowanej przez Stowarzyszenie „Babki Zielarki”.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Wizyta studyjna w Blankach

Stowarzyszenie „Babki Zielarki” gościły 28 kwietnia 2015 r. w „Zielarskiej Chacie” w Blankach przedstawicieli obszaru Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”.

Celem wizyty było zaprezentowanie mieszkańcom wsi z województwa kujawsko – pomorskiego jak działa nowo powstała wieś tematyczna pn. „Zielarska Wioska Blanki”. Panie ze stowarzyszenia przedstawiły skąd się wziął pomysł na wieś tematyczną oraz opowiedziały o swoich zielarskich pasjach.

Przybyli goście mogli zasmakować wypieków i spróbować nektaru z ziół.

 

Tekst/Foto: gminalidzbark.com

Zielarska Wioska Blanki

Blanki to wieś położona na Warmii, w gminie Lidzbark Warmiński, nad pięknym jeziorem Blanki. Dookoła lasy i pola uprawne. A co kilka kilometrów gospodarstwa agroturystyczne, które oferują wypoczynek wśród malowniczych wiejskich scenerii. Niezwykła lokalizacja wsi zapewnia ciszę, spokój, czyste powietrze oraz bliski kontakt z naturą.

Pomysł założenia Klubu Babki Zielarki kiełkował w Blankach przez kilka lat. Zaczęło się jednak od projektu, zrealizowanym z nauczycielkami i rodzicami w Szkole Podstawowej we wsi Kłębowo, celem którego było założenie ogródka z ziołami. To przyczyniło się do pomysłu założenia w 2011 r. nieformalnego Klubu „Babki Zielarki”, który z początkiem 2015 r. został przekształcony w stowarzyszenie „Babki Zielarki”. Jednym z głównych celów tej działalności jest promowanie gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię, integracja lokalnej społeczności, poprawa warunków życia mieszkańców oraz promocja produktów regionalnych.

Za sprawą Pani Lucji Kuczyńskiej i Anny Pacanowskiej, głównych założycielek Klubu a teraz i stowarzyszenia, wieś Blanki słynie już z produktów powstałych z miejscowych ziół, głównie pokrzywy. Do wytwarzania nalewek i syropów używane są także dziko rosnące rośliny lecznicze tj. czarny bez, sosna, mniszek lekarski. „Babki Zielarki” korzystają z kwiatów bzu czarnego, zielonych pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, poziomek, korzeni arcydzięgiela. Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów, powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak chociażby lubczykowy eliksir miłości, nalewka jubilerska z płatkami złota, starowarmińska żenicha z dzikiej róży na miodzie, czy eliksir Kopernika – wino z szafranem i figą na dobry żołądek i niestrawność. Stowarzyszenie tworzy syropy, dżemy, ryby w zalewie, piecze ciasta na oryginalnych starych przepisach. Produkty te prezentowane są na licznych festynach, jarmarkach, kiermaszach.

Klub „Babki Zielarki” brał udział w projekcie Transgraniczna Przedsiębiorczość Leader Blekinge / Warmia – Mazury, polegającym na tworzeniu sieci współpracy między Przedsiębiorcami z Polski i Szwecji. W toku prowadzonej działalności powstał pomysł wsi tematycznej „Zielarska Wioska Blanki”. Panie ze stowarzyszenia o swoich pasjach i produktach opowiadają na warsztatach, które organizują dla gości podczas wizyt studyjnych i nie tylko.

Tekst/Foto: gminalidzbark.com